Solarninovinky.cz

Obchodní válka na obzoru? Čína zdaní Evropě víno jako odvetu za clo na solární panely

Čína pohrozila Evropské unii odvetou za chystané antidumpingové clo na dovoz levných čínských solárních panelů. Začala uvažovat o protiopatřeních u dovážených evropských vín.

title=

Čína se staví rozhodně proti clu EU a doufá, že Evropa projeví upřímnou snahu a flexibilitu k tomu, aby obě strany mohly najít řešení prostřednictvím jednání, uvedlo ministerstvo v prohlášení na svých internetových stránkách.

Čínská vláda již začala zkoumat možnosti antidumpingových a antidotačních opatření na vína pocházející z EU, dodalo ministerstvo.

Evropská komise informovala v úterý, že se rozhodla uvalit s platností od čtvrtka předběžné antidumpingové clo na dovoz levných solárních panelů z Číny v počáteční výši 11,8 procenta. Pokud se Brusel a Peking do dvou měsíců nedohodnou na řešení sporu, clo se v srpnu v průměru zvýší až na 47,6 procenta.

Zavedení cla by podle pozorovatelů mohlo mezi Evropskou unií a Čínou vyvolat obchodní válku. Proto ve snaze najít rychle cestu ke kompromisu vyvinuly velké státy EU nátlak na to, aby clo bylo nízké.

Úvahy Pekingu o antidumpingových opatřeních na evropská vína odsoudilo francouzské ministerstvo obchodu. Bereme to velmi vážně. Způsob, jakým to bylo představeno, se nám zdá nepřiměřený a odsouzeníhodný, citovala agentura Reuters nejmenovaného představitele ministerstva. Francie podle něj bude bránit své vinaře a řešit situaci společně s Evropskou komisí.

Francouzský prezident si přeje, aby se prostřednictvím Evropské komise uskutečnila schůzka, z níž by vyplynul solidární společný postoj sedmadvacítky, prohlásila mluvčí francouzské vlády Najat Vallaudová-Belkacemová po zasedání kabinetu s prezidentem.

Čína je největším výrobcem solárních panelů na světě. EU zemi viní, že na evropském trhu prodává tyto panely pod výrobními náklady, aby vytlačila konkurenci. Evropa je největším solárním trhem na světě. Čínské firmy podle evropských výrobců nyní ovládají více než 80 procent evropského trhu se solárními panely, ačkoli ještě před několika lety na něm měly téměř nulový podíl.

Rozhodnutí uvalit clo představuje dosud největší zásah Bruselu proti dovozu.

Datum: 12.7.2013 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz