Solarninovinky.cz

Nový ekologický ministr dává prioritu dostavbě Temelína. Současné dotace pro fotovoltaiku jsou lumpárnou

První pracovní návštěva ministra životního prostředí Tomáše Jana Podivínského vedla do Jaderné elektrárny Temelín. V doprovodu Dany Drábové, předsedkyně Státní úřadu pro jadernou bezpečnost, a Martina Nováka, ředitele divize finance Skupiny ČEZ, si prohlédl strojovnu prvního bloku, blokovou dozornu a prostor pro nové bloky elektrárny.

title=


Jsem člověkem konzervativním s konzistentními názory. Temelínem se zabývám již patnáct let, vlastně od doby, kdy jsem byl pověřen na velvyslanectví ČR ve Vídni česko-rakouskou komunikací této problematiky, podílel jsem se také na dohodě z Melku, tak je zcela přirozené, že moje první pracovní cesta vedla právě sem, do jaderné elektrárny Temelín, řekl Podivínský. 

Dostavba Temelína je strategickou a bezpečnostní otázkou této země, vláda o ní bude intenzivně diskutovat, prohlásil ministr Tomáš Jan Podivínský a dodává: Rozhodnutí nechci nijak urychlovat, ale ani zbytečně odkládat, např. souhlasné stanovisko EIA bylo vydané naším ministerstvem už letos v lednu.

Pokud by Česko nepodporovalo jadernou energii, mohlo by se podle Podivínského stát, že miliony lidí nebudou moci pracovat na počítačích současně.

Na adresu Temelína Podívínský prohlásil, že je pevnou součástí stabilizační páteře české energetiky s tím, že věř, že elektrárna bude sloužit této zemi ještě řadu let. Dva nové bloky v JETe by nahradily solární elektrárny o ploše 50 000 fotbalových hřišť a větrné elektrárny o rozloze 180 000 fotbalových hřišť. Přitom je však potřeba vždy říct, že jaderný zdroj funguje stále, i když nefouká a slunce nesvítí – tedy uvařit si vodu v konvici na kávu nebo upéct kuře je možné i za vlahé bezvětrné noci, prohlásil  Podivínský pro ihned.cz.

Podívínský se vyjádřil i ve věci další podpory fotovoltaiky. Solární panely podle mého patří na střechy domů a ne na pole, kde má růst kukuřice, obilí nebo cukrovka. Podpora obnovitelných zdrojů a technologií určitě ano, ale se selským rozumem, ne lumpárnou, jako v případě fotovoltaiky, na kterou všichni doplácíme.

Nový ministr neodmítá další podporu fotovoltaiky formou investičních (no stávajících provozních) dotací. Iniciační subvence novým ekologických technologiím jsou jistě přínosem a jsou potřeba, ale pokud se z těchto subvencí stává tiskárna na peníze pro hrstku solárních baronů, na které doplácejí občané i konkurenceschopnost českého průmyslu, tak je to špatně a jsem zcela zásadně proti.

Datum: 1.12.2014 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz